Don Juan

Don Juan, fictitious character who is a symbol of libertinism. Illustration (c. 1914) of a scene from Mozart's opera Don Giovanni (1787), in which Don Giovanni attempts to seduce Zerlina.

Responsive image
YAZAR
Lord Byron
DOSYA BOYUTU
4,77 MB
YAYIN TARIHI
2003
DIL
Türkçe
ISBN
9789750801273

PDF formatında Don Juan. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Don Juan kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


Çanakkale Boğazı'nı yüzerek geçen kaç ozan bilirsiniz? Biz onların yalancısıyız, doğuştan sakat ayağına karşın yaman yüzücü olan yiğidimiz Byron, daha sakalları şeftali tüyü denliyken, 1810 yılın Mayıs ayının üçünde, gezi yoldaşı teğmen Ekenhead'le birlikte Çanakkale Boğazı'nı yüzerek geçer. Merak bu ya, Homeros'un (boğazı yüzerek geçen yiğitler konusunda) doğruyu söyleyip söylemediğini sınamak için yaparlar bu işi de. Atalarından kalma Lord unvanını giyeli ve parlamentodaki Özgürlükçü Parti sıralarında kafa sallamaya başlayalı bir yıl olmadın yollara düşüşüne, at biniciliğine, barut sıkıcılığına, yerinde durmazlığına, başıbozukluğuna, göçebeliğine ve XI. Kanto'nun ellibeşinci sekizliğinde dediklerine bakarsak, Napolyon'udur ya, azıcık da Timurlenk'idir o şirin.İnce Kapak: Sayfa Sayısı: 584Baskı Yılı: 2013Ciltli: Sayfa Sayısı: 576Baskı Yılı: 2013Dili: TürkçeYayınevi: Yapı Kredi Yayınları 


Fransiskenler, komandadoru kiliselerine gömdükten sonra Don Juan'ı kiliseye çağırıp öldürürler. Don Juan tasvirleri resim alanında, öteki edebiyat kahramanlarınınki meselâ «Don Kişot» kadar bol değildir.