Haşhaşiler

Haşhaşi, Haşhaşilik, Sabbahiler ve Suikastçiler'in özellikleri nelerdir? -Suikastçı fedailere ise "Esasiyun" adı verilmiştir. -Haşhaşiler o güne kadar görülmemiş olan bir askeri taktik geliştirmişlerdir.

Responsive image
YAZAR
Tahir Harimi Balcıoğlu
DOSYA BOYUTU
5,42 MB
YAYIN TARIHI
2015
DIL
Türkçe
ISBN
9786054921614

PDF formatında Haşhaşiler. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Haşhaşiler kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


Yıl MS 1204. Kutsal toprakları Müslümanların elinden geri alabilmek için yola çıkan Haçlı ordusu İstanbul'a geldiğinde bir niyet değişikliği yaşar. İstanbul'u işgal ederler. Bunun üzerine İstanbul'u terk etmek zorunda kalan Doğu Roma/Bizans yönetici ailelerinden bazıları Trabzon ve İznik başta olmak üzere ülkelerinin çeşitli bölgelerinde yeni yeni devletler/devletçikler kurup başlarına geçerler.Komnenos hanedanından İsaakios da kendisine bir devlet kurabilmek amacıyla uzun bir yolculuğa çıkar… Atıldığı macerada kendisine yardımcı olarak, yerleştikleri Alamut'tan, kurdukları örgüt vasıtasıyla dünyaya korku salan Bâtınîlerden başka bir güç olmadığını görür. Tarihçilerce Haşhaşîler olarak da adlandırılacak olan bu örgüt araç olarak desise ile suikastı çok iyi kullanmaktadır.Romanın sonlarına doğru "A öyle miymiş?!." dedirtecek bir sürpriz gelişmenin okuyucuyu dönemin tarihini tekrar incelemeye sevk edeceği kanaatindeyiz.Yazar Tahir Harimî Balcıoğlu Osmanlı'nın son, Cumhuriyet'in ilk tarihçileri arasındadır. Özellikle Türk inanç tarihine ait yaptığı çalışmalarla kendisinden sonra gelenlerin başvurduğu bir isim olmuştur. Osmanlı'nın son döneminde el-Ezher'de yüksek eğitim almış bir ilim adamının Harf ve Dil devrimlerini izleyen yıllarda Eski Türkçe ile yazdığı bu romanı günümüz harflerine aktarırken herhangi bir müdahalede bulunmayarak 1930'lu yılların edebî havasını yansıtmaya çalıştık.(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 352Baskı Yılı: 2015Dili: TürkçeYayınevi: Bilge Kültür Sanat 


Haşîşîler, suikast silahı olarak her zaman ve yalnızca hançer kullandı... Son günlerde yapay yoldan gündem doldurma kabilinden "Haşhaşi" tekerlemesi sürüp gitmektedir.